1.2 V-37V ADJUSTABLE POSITIVE REGULATOR, PSFM3, POWER, PLASTIC, 221A-06, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| Parts packaging code | SFM |
| package instruction | , SIP3,.1TB |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustability | ADJUSTABLE |
| Nominal dropback voltage 1 | 3 V |
| Maximum Differential Input-Output Voltage | 40 V |
| Minimum Differential Input-Output Voltage | 3 V |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum grid regulation rate (%/V) | 0.07 |
| Maximum load regulation (%) | 1.5% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C |
| Maximum output current 1 | 0.5 A |
| Maximum output voltage 1 | 37 V |
| Minimum output voltage 1 | 1.2 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SIP3,.1TB |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| LM317MBT | LM317MBDT | LM317MDT | LM317MT | LM317MABDT | LM317MABT | LM317MAT | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1.2 V-37V ADJUSTABLE POSITIVE REGULATOR, PSFM3, POWER, PLASTIC, 221A-06, 3 PIN | Adjustable Positive Standard Regulator, 1.2V Min, 37V Max, BIPolar, PSSO2, PLASTIC, DPAK-3 | 1.2 V-37V ADJUSTABLE POSITIVE REGULATOR, PSSO2, PLASTIC, DPAK-3 | Adjustable Positive Standard Regulator, 1.2V Min, 37V Max, BIPolar, PSFM3, POWER, PLASTIC, 221A-06, 3 PIN | Adjustable Positive Standard Regulator, 1.2V Min, 37V Max, BIPolar, PSSO2, PLASTIC, DPAK-3 | Adjustable Positive Standard Regulator, 1.2V Min, 37V Max, BIPolar, PSFM3, POWER, PLASTIC, 221A-06, 3 PIN | 1.2 V-37V ADJUSTABLE POSITIVE REGULATOR, PSFM3, POWER, PLASTIC, 221A-06, 3 PIN |
| Maker | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | , SIP3,.1TB | TO-252, SMSIP3H,.38,90TB | TO-252, SMSIP3H,.38,90TB | , SIP3,.1TB | TO-252, SMSIP3H,.38,90TB | , SIP3,.1TB | , SIP3,.1TB |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Adjustability | ADJUSTABLE | ADJUSTABLE | ADJUSTABLE | ADJUSTABLE | ADJUSTABLE | ADJUSTABLE | ADJUSTABLE |
| Maximum Differential Input-Output Voltage | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V | 40 V |
| Minimum Differential Input-Output Voltage | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| JESD-30 code | R-PSFM-T3 | R-PSSO-G2 | R-PSSO-G2 | R-PSFM-T3 | R-PSSO-G2 | R-PSFM-T3 | R-PSFM-T3 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 3 | 3 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | -40 °C | -40 °C | - | - | -40 °C | -40 °C | - |
| Maximum output current 1 | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A |
| Maximum output voltage 1 | 37 V | 37 V | 37 V | 37 V | 37 V | 37 V | 37 V |
| Minimum output voltage 1 | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V | 1.2 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | SIP3,.1TB | SMSIP3H,.38,90TB | SMSIP3H,.38,90TB | SIP3,.1TB | SMSIP3H,.38,90TB | SIP3,.1TB | SIP3,.1TB |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | FLANGE MOUNT | SMALL OUTLINE | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Regulator type | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | YES | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.3 mm | 2.3 mm | 2.54 mm | 2.3 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Parts packaging code | SFM | TO-252 | TO-252 | - | - | - | SFM |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | - | - | - | 3 |
| Nominal dropback voltage 1 | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | - | - | - |
| Maximum grid regulation rate (%/V) | 0.07 | 0.07 | 0.07 | 0.07 | - | - | - |
| Maximum load regulation (%) | 1.5% | 1.5% | 1.5% | 1.5% | - | - | - |
| Is it Rohs certified? | - | - | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - |