Standard SRAM, 2KX8, 200ns, CMOS, CDIP24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Thomson Consumer Electronics |
| package instruction | DIP, DIP24,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 200 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-XDIP-T24 |
| memory density | 16384 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 2048 words |
| character code | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 2KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.00005 A |
| Minimum standby current | 2 V |
| Maximum slew rate | 0.023 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| HM1-6516-9 | HM1-6516B8 | HM1-65642B8 | HM3-6516-9 | HM1-65642B9 | HM1-6516B9 | HM1-65642-9 | HM1-65642-8 | HM1-6516-8 | CDM62256E10I | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 2KX8, 200ns, CMOS, CDIP24 | SRAM | SRAM | SRAM | SRAM | SRAM | SRAM | SRAM | SRAM | SRAM |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| Maker | Thomson Consumer Electronics | - | - | - | Thomson Consumer Electronics | Thomson Consumer Electronics | Thomson Consumer Electronics | Thomson Consumer Electronics | Thomson Consumer Electronics | Thomson Consumer Electronics |