D/A Converter, 4 Func, Serial Input Loading, 5us Settling Time, PDSO16,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Burr-Brown |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum analog output voltage | 2.5 V |
| Minimum analog output voltage | -2.5 V |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | SERIAL |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.0488% |
| Nominal negative supply voltage | -5 V |
| Number of digits | 12 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | +-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum stabilization time | 10 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 5 µs |
| Maximum slew rate | 4 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| DAC7614U/1K | DAC7614E/1K | DAC7614EB/1K | DAC7614UB/1K | |
|---|---|---|---|---|
| Description | D/A Converter, 4 Func, Serial Input Loading, 5us Settling Time, PDSO16, | D/A Converter, 4 Func, Serial Input Loading, 5us Settling Time, PDSO20, | D/A Converter, 4 Func, Serial Input Loading, 5us Settling Time, PDSO20, | D/A Converter, 4 Func, Serial Input Loading, 5us Settling Time, PDSO16, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Burr-Brown | Burr-Brown | Burr-Brown | Burr-Brown |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum analog output voltage | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V |
| Minimum analog output voltage | -2.5 V | -2.5 V | -2.5 V | -2.5 V |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| Input format | SERIAL | SERIAL | SERIAL | SERIAL |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.0488% | 0.0488% | 0.0244% | 0.0244% |
| Nominal negative supply voltage | -5 V | -5 V | -5 V | -5 V |
| Number of digits | 12 | 12 | 12 | 12 |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 16 | 20 | 20 | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SSOP | SSOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.4 | SSOP20,.3 | SSOP20,.3 | SOP16,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| power supply | +-5 V | +-5 V | +-5 V | +-5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum stabilization time | 10 µs | 10 µs | 10 µs | 10 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 5 µs | 5 µs | 5 µs | 5 µs |
| Maximum slew rate | 4 mA | 4 mA | 4 mA | 4 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.635 mm | 0.635 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |