Standard SRAM, 2KX8, 100ns, CMOS, PDIP24, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SK Hynix |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP24,.6 |
| Contacts | 24 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum access time | 100 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 31.877 mm |
| memory density | 16384 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| word count | 2048 words |
| character code | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 2KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Exportable | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.953 mm |
| Maximum standby current | 0.00005 A |
| Minimum standby current | 4.5 V |
| Maximum slew rate | 0.06 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| HY6116AP-10 | HY6116AP-12 | HY6116ALP-10 | HY6116ALP-12 | HY6116ALP-15 | HY6116AP-85 | HY6116ALP-85 | HY6116AP-15 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 2KX8, 100ns, CMOS, PDIP24, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-24 | Standard SRAM, 2KX8, 120ns, CMOS, PDIP24, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-24 | Standard SRAM, 2KX8, 100ns, CMOS, PDIP24, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-24 | Standard SRAM, 2KX8, 120ns, CMOS, PDIP24, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-24 | Standard SRAM, 2KX8, 150ns, CMOS, PDIP24, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-24 | Standard SRAM, 2KX8, 85ns, CMOS, PDIP24, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-24 | Standard SRAM, 2KX8, 85ns, CMOS, PDIP24, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-24 | Standard SRAM, 2KX8, 150ns, CMOS, PDIP24, 0.600 INCH, PLASTIC, DIP-24 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 |
| Contacts | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum access time | 100 ns | 120 ns | 100 ns | 120 ns | 150 ns | 85 ns | 85 ns | 150 ns |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-PDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 31.877 mm | 31.877 mm | 31.877 mm | 31.877 mm | 31.877 mm | 31.877 mm | 31.877 mm | 31.877 mm |
| memory density | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit | 16384 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| word count | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words | 2048 words |
| character code | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 | 2KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Exportable | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm | 4.953 mm |
| Maximum standby current | 0.00005 A | 0.00005 A | 0.000002 A | 0.000002 A | 0.000002 A | 0.00005 A | 0.000002 A | 0.00005 A |
| Minimum standby current | 4.5 V | 4.5 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 4.5 V |
| Maximum slew rate | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |
| Maker | SK Hynix | SK Hynix | - | SK Hynix | SK Hynix | SK Hynix | SK Hynix | SK Hynix |