
RESISTOR, WIRE WOUND, 75W, 5%, 30ppm, 220ohm, CHASSIS MOUNT, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1646086635 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Description | HSC75 220R 5% |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2020-10-06 12:14:54 |
| YTEOL | 6.25 |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | BULK, TRAY |
| physical size | 71mm x 47.5mm x 26mm |
| Rated power dissipation(P) | 75 W |
| resistance | 220 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| surface mount | NO |
| technology | WIRE WOUND |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Terminal shape | LUG |
| Tolerance | 5% |
| Operating Voltage | 1400 V |
| 1625995-8 | 1-1625995-1 | |
|---|---|---|
| Description | RESISTOR, WIRE WOUND, 75W, 5%, 30ppm, 220ohm, CHASSIS MOUNT, ROHS COMPLIANT | RESISTOR, WIRE WOUND, 75W, 5%, 30ppm, 5700ohm, CHASSIS MOUNT, ROHS COMPLIANT |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to |
| Objectid | 1646086635 | 1663125534 |
| package instruction | ROHS COMPLIANT | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Samacsys Description | HSC75 220R 5% | HSC75 5K7 5% |
| Samacsys Manufacturer | TE Connectivity | TE Connectivity |
| Samacsys Modified On | 2020-10-06 12:14:54 | 2020-10-06 12:14:54 |
| YTEOL | 6.25 | 6.25 |
| Installation features | CHASSIS MOUNT | CHASSIS MOUNT |
| Number of terminals | 2 | 2 |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| method of packing | BULK, TRAY | BULK, TRAY |
| physical size | 71mm x 47.5mm x 26mm | 71mm x 47.5mm x 26mm |
| Rated power dissipation(P) | 75 W | 75 W |
| resistance | 220 Ω | 5700 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR | FIXED RESISTOR |
| surface mount | NO | NO |
| technology | WIRE WOUND | WIRE WOUND |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C | 30 ppm/°C |
| Terminal shape | LUG | LUG |
| Tolerance | 5% | 5% |
| Operating Voltage | 1400 V | 1400 V |