Single Color LED, Blue, Diffused, T-1 3/4, 5mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SIEMENS |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | BLUE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Lens type | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 9.4 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 8.6 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| peak wavelength | 428 nm |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 3/4 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 50 deg |
| LB5456-K | LB5456-J | LB5456-L | |
|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Blue, Diffused, T-1 3/4, 5mm | Single Color LED, Blue, Diffused, T-1 3/4, 5mm | Single Color LED, Blue, Diffused, T-1 3/4, 5mm |
| Maker | SIEMENS | SIEMENS | SIEMENS |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| color | BLUE | BLUE | BLUE |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A | 0.02 A | 0.02 A |
| Lens type | DIFFUSED | DIFFUSED | DIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 9.4 mcd | 6 mcd | 15 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 8.6 mm | 8.6 mm | 8.6 mm |
| method of packing | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL |
| peak wavelength | 428 nm | 428 nm | 428 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| surface mount | NO | NO | NO |
| T code | T-1 3/4 | T-1 3/4 | T-1 3/4 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 50 deg | 50 deg | 50 deg |