Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, CMOS, CQCC44,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | e2v technologies |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | , |
| Contacts | 44 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Has ADC | NO |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-CQCC-N44 |
| Number of I/O lines | 32 |
| Number of terminals | 44 |
| PWM channel | NO |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| ROM programmability | OTPROM |
| speed | 12 MHz |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |
| 87C51/BUA | RCWP120612R3DNS6 | |
|---|---|---|
| Description | Microcontroller, 8-Bit, OTPROM, CMOS, CQCC44, | Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 12.3ohm, 100V, 0.5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206, CHIP |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown |
| Number of terminals | 44 | 2 |
| Package form | CHIP CARRIER | SMT |
| surface mount | YES | YES |
| technology | CMOS | METAL GLAZE/THICK FILM |