
Single Color LED, Super Yellow, Diffused Yellow, T-1, 3mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Lumex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | SUPER YELLOW |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | DIFFUSED YELLOW |
| Nominal luminous intensity | 120.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 5 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 590 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 60 deg |