Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | YAGEO |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 4 |
| boundary scan | NO |
| Bus compatibility | S68000 |
| letter of agreement | ASYNC, BIT |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | S-PQCC-J44 |
| low power mode | NO |
| Number of serial I/Os | 2 |
| Number of terminals | 44 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal location | QUAD |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| SCC68692C1A44-T | SCC68692C1A44 | SCC68692C1N40 | SCC68692E1A44 | SCC68692E1A44-T | SCC68692E1N40 | SCC68692C1F40 | SCC68692E1F40 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PDIP40 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PQCC44 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, PDIP40 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, CDIP40 | Serial I/O Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, CDIP40 |
| Maker | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO | YAGEO |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |