
Rectifier Diode, 1 Element, 1A, 1000V V(RRM), Silicon, DO-214AC, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | CT [ Central Technologies ] |
| Parts packaging code | DO-214AC |
| package instruction | R-PDSO-C2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-214AC |
| JESD-30 code | R-PDSO-C2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V |
| surface mount | YES |
| Terminal form | C BEND |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |

| CTSGR7 | CTSGR4 | CTSGR2 | CTSGR3 | CTSGR6 | CTSGR5 | CTSGR1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Element, 1A, 1000V V(RRM), Silicon, DO-214AC, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 | Rectifier Diode, 1 Element, 1A, 400V V(RRM), Silicon, DO-214AC, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 | Rectifier Diode, 1 Element, 1A, 100V V(RRM), Silicon, DO-214AC, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 | Rectifier Diode, 1 Element, 1A, 200V V(RRM), Silicon, DO-214AC, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 | Rectifier Diode, 1 Element, 1A, 800V V(RRM), Silicon, DO-214AC, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 | Rectifier Diode, 1 Element, 1A, 600V V(RRM), Silicon, DO-214AC, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 | Rectifier Diode, 1 Element, 1A, 50V V(RRM), Silicon, DO-214AC, ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Parts packaging code | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC |
| package instruction | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 | ROHS COMPLIANT, PLASTIC PACKAGE-2 |
| Contacts | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| JEDEC-95 code | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC | DO-214AC |
| JESD-30 code | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 | R-PDSO-C2 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C |
| Maximum output current | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V | 400 V | 100 V | 200 V | 800 V | 600 V | 50 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND | C BEND |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maker | CT [ Central Technologies ] | - | CT [ Central Technologies ] | CT [ Central Technologies ] | CT [ Central Technologies ] | CT [ Central Technologies ] | CT [ Central Technologies ] |