
IC 3.25 A SWITCHING REGULATOR, 1950 kHz SWITCHING FREQ-MAX, DSO6, LLP-6, Switching Regulator or Controller
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| package instruction | LLP-6 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 5.5 V |
| Minimum input voltage | 3 V |
| Nominal input voltage | 5 V |
| JESD-30 code | S-XDSO-N6 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 3 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 3.25 A |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVSON |
| Encapsulate equivalent code | SOLCC6,.11,37 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BUCK |
| Maximum switching frequency | 1950 kHz |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | AUTOMOTIVE |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| width | 3 mm |
| Base Number Matches | 1 |