Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SAMSUNG |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.1 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e0 |
| low-dissonance | NO |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-1.5/+-15/3/30 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 2 mA |
| Supply voltage upper limit | 16 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Minimum voltage gain | 15000 |
| LM358AN | LM258S | LM258AS | LM258D | LM258AD | LM258N | LM358AS | LM258AN | LM2904S | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8 | Operational Amplifier, 2 Func, 7000uV Offset-Max, BIPolar | Operational Amplifier, 2 Func, 4000uV Offset-Max, BIPolar | Operational Amplifier, 2 Func, 7000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8 | Operational Amplifier, 2 Func, 4000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8 | Operational Amplifier, 2 Func, 7000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8 | Operational Amplifier, 2 Func, 5000uV Offset-Max, BIPolar | Operational Amplifier, 2 Func, 4000uV Offset-Max, BIPolar, PDIP8 | Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, BIPolar |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.1 µA | 0.15 µA | 0.08 µA | 0.15 µA | 0.08 µA | 0.15 µA | 0.1 µA | 0.08 µA | 0.25 µA |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 5000 µV | 7000 µV | 4000 µV | 7000 µV | 4000 µV | 7000 µV | 5000 µV | 4000 µV | 10000 µV |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 8 | 9 | 9 | 8 | 8 | 8 | 9 | 8 | 9 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | - | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | - | -25 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | SIP9,.1 | SIP9,.1 | SOP8,.25 | SOP8,.25 | DIP8,.3 | SIP9,.1 | DIP8,.3 | SIP9,.1 |
| power supply | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-15/3/30 V | +-1.5/+-13/3/26 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA | 2 mA |
| Supply voltage upper limit | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 16 V | 13 V |
| surface mount | NO | NO | NO | YES | YES | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | COMMERCIAL | OTHER | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | SINGLE | SINGLE | DUAL | DUAL | DUAL | SINGLE | DUAL | SINGLE |
| Minimum voltage gain | 15000 | 25000 | 25000 | 25000 | 25000 | 25000 | 15000 | 25000 | 15000 |
| Maker | SAMSUNG | - | - | SAMSUNG | SAMSUNG | SAMSUNG | SAMSUNG | SAMSUNG | SAMSUNG |
| package instruction | DIP, DIP8,.3 | , SIP9,.1 | , SIP9,.1 | SOP, SOP8,.25 | SOP, SOP8,.25 | DIP, DIP8,.3 | , SIP9,.1 | - | , SIP9,.1 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | - | - | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G8 | R-PDIP-T8 | - | R-PDIP-T8 | - |
| encapsulated code | DIP | - | - | SOP | SOP | DIP | - | DIP | - |
| Package shape | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | - |
| Package form | IN-LINE | - | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | - | IN-LINE | - |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | - | - | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | - | THROUGH-HOLE | - |