
32x16 400 MHz Analog Crosspoint Switch, Gain of 2 144-LQFP -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | QFP, QFP144,.87SQ,20 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 1 week |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | CROSS POINT SWITCH |
| JESD-30 code | S-PQFP-G144 |
| JESD-609 code | e3 |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 144 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| output | SEPARATE OUTPUT |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QFP |
| Encapsulate equivalent code | QFP144,.87SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLATPACK |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | +-3.3/+-5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |