4-BIT, MROM, 0.032768MHz, MICROCONTROLLER, UUC, DIE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Seiko Epson Corporation |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | DIE, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Has ADC | NO |
| bit size | 4 |
| DAC channel | NO |
| DMA channel | NO |
| JESD-30 code | X-XUUC-N |
| Number of I/O lines | 12 |
| PWM channel | NO |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified |
| ROM programmability | MROM |
| speed | 0.032768 MHz |
| Maximum supply voltage | 1.8 V |
| Minimum supply voltage | 0.9 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROCONTROLLER |