03200 SERIES, PLL BASED CLOCK DRIVER, 8 TRUE OUTPUT(S), 0 INVERTED OUTPUT(S), QCC48, 7 X 7 MM, 0.80 MM HEIGHT, LLP-48
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFN |
| package instruction | HVQCCN, |
| Contacts | 48 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| series | 03200 |
| Input adjustment | DIFFERENTIAL |
| JESD-30 code | S-XQCC-N48 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 7 mm |
| Logic integrated circuit type | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| Number of functions | 1 |
| Number of inverted outputs | |
| Number of terminals | 48 |
| Actual output times | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Same Edge Skew-Max(tskwd) | 0.03 ns |
| Maximum seat height | 0.8 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.45 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3.15 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7 mm |
| minfmax | 1296 MHz |
| LMK03200ISQE | LMK03200ISQE-NOPB | LMK03200ISQX-NOPB | LMK03200ISQ-NOPB | LMK03200ISQE/NOPB | LMK03200ISQX/NOPB | LMK03200ISQ/NOPB | LMK03200 | LMK03200ISQ | LMK03200ISQX | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 03200 SERIES, PLL BASED CLOCK DRIVER, 8 TRUE OUTPUT(S), 0 INVERTED OUTPUT(S), QCC48, 7 X 7 MM, 0.80 MM HEIGHT, LLP-48 | Clock Synthesizer / Jitter Cleaner Y | Clock Synthesizer / Jitter Cleaner Y | Clock Synthesizer / Jitter Cleaner Y | Precision 0-Delay Clock Conditioner with Integrated VCO 48-WQFN -40 to 85 | Precision 0-Delay Clock Conditioner with Integrated VCO 48-WQFN -40 to 85 | Precision 0-Delay Clock Conditioner with Integrated VCO 48-WQFN -40 to 85 | LMK03200 Precision 0-Delay Clock Conditioner with Integrated VCO | 03200 SERIES, PLL BASED CLOCK DRIVER, 8 TRUE OUTPUT(S), 0 INVERTED OUTPUT(S), QCC48, 7 X 7 MM, 0.80 MM HEIGHT, LLP-48 | 03200 SERIES, PLL BASED CLOCK DRIVER, 8 TRUE OUTPUT(S), 0 INVERTED OUTPUT(S), QCC48, 7 X 7 MM, 0.80 MM HEIGHT, LLP-48 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | - | - | - | conform to | conform to | conform to | - | incompatible | incompatible |
| Maker | Texas Instruments | - | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QFN | - | - | - | QFN | QFN | QFN | - | QFN | QFN |
| package instruction | HVQCCN, | - | - | - | HVQCCN, LCC48,.27SQ,20 | HVQCCN, LCC48,.27SQ,20 | HVQCCN, LCC48,.27SQ,20 | - | HVQCCN, | HVQCCN, |
| Contacts | 48 | - | - | - | 48 | 48 | 48 | - | 48 | 48 |
| Reach Compliance Code | compliant | - | - | - | compliant | compliant | compliant | - | compliant | compliant |
| series | 03200 | - | - | - | 03200 | 03200 | 03200 | - | 03200 | 03200 |
| Input adjustment | DIFFERENTIAL | - | - | - | DIFFERENTIAL | DIFFERENTIAL | DIFFERENTIAL | - | DIFFERENTIAL | DIFFERENTIAL |
| JESD-30 code | S-XQCC-N48 | - | - | - | S-PQCC-N48 | S-PQCC-N48 | S-PQCC-N48 | - | S-XQCC-N48 | S-XQCC-N48 |
| JESD-609 code | e0 | - | - | - | e3 | e3 | e3 | - | e0 | e0 |
| length | 7 mm | - | - | - | 7 mm | 7 mm | 7 mm | - | 7 mm | 7 mm |
| Logic integrated circuit type | PLL BASED CLOCK DRIVER | - | - | - | PLL BASED CLOCK DRIVER | PLL BASED CLOCK DRIVER | PLL BASED CLOCK DRIVER | - | PLL BASED CLOCK DRIVER | PLL BASED CLOCK DRIVER |
| Number of functions | 1 | - | - | - | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 |
| Number of terminals | 48 | - | - | - | 48 | 48 | 48 | - | 48 | 48 |
| Actual output times | 8 | - | - | - | 8 | 8 | 8 | - | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | - | - | - | 85 °C | 85 °C | 85 °C | - | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | - | - | - | -40 °C | -40 °C | -40 °C | - | -40 °C | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | - | - | - | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | - | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | UNSPECIFIED | - | - | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | HVQCCN | - | - | - | HVQCCN | HVQCCN | HVQCCN | - | HVQCCN | HVQCCN |
| Package shape | SQUARE | - | - | - | SQUARE | SQUARE | SQUARE | - | SQUARE | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | - | - | - | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | - | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE | CHIP CARRIER, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | - | - | - | 260 | 260 | 260 | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Same Edge Skew-Max(tskwd) | 0.03 ns | - | - | - | 0.03 ns | 0.03 ns | 0.03 ns | - | 0.03 ns | 0.03 ns |
| Maximum seat height | 0.8 mm | - | - | - | 0.8 mm | 0.8 mm | 0.8 mm | - | 0.8 mm | 0.8 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.45 V | - | - | - | 3.45 V | 3.45 V | 3.45 V | - | 3.45 V | 3.45 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3.15 V | - | - | - | 3.15 V | 3.15 V | 3.15 V | - | 3.15 V | 3.15 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | - | - | - | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | - | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | - | - | - | YES | YES | YES | - | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | - | - | - | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | - | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | TIN LEAD | - | - | - | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | - | TIN LEAD | TIN LEAD |
| Terminal form | NO LEAD | - | - | - | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD | - | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm | - | - | - | 0.5 mm | 0.5 mm | 0.5 mm | - | 0.5 mm | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD | - | - | - | QUAD | QUAD | QUAD | - | QUAD | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | - | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 7 mm | - | - | - | 7 mm | 7 mm | 7 mm | - | 7 mm | 7 mm |
| minfmax | 1296 MHz | - | - | - | 1296 MHz | 1296 MHz | 1296 MHz | - | 1296 MHz | 1296 MHz |