Fixed Negative Standard Regulator, 5V, BIPolar, PSSO2, TO-252, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | New Japan Radio Co., Ltd.. |
| Parts packaging code | TO-252 |
| package instruction | TO-252, |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum input voltage | 25 V |
| Minimum input voltage | 7 V |
| JESD-30 code | R-PSSO-G2 |
| JESD-609 code | e6 |
| length | 6.54 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Working temperatureTJ-Max | 150 °C |
| Working temperature TJ-Min | -30 °C |
| Maximum output current 1 | 0.5 A |
| Maximum output voltage 1 | 5.2 V |
| Minimum output voltage 1 | 4.8 V |
| Nominal output voltage 1 | 5 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TO-252 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | FIXED NEGATIVE SINGLE OUTPUT STANDARD REGULATOR |
| Maximum seat height | 2.38 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | TIN BISMUTH |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.28 mm |
| Terminal location | SINGLE |
| width | 6.04 mm |