TRANSISTOR 500 mA, 20 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-92VAR, 3 PIN, BIP General Purpose Small Signal
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | CYLINDRICAL, O-PBCY-W3 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 20 V |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 100 |
| JESD-30 code | O-PBCY-W3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Polarity/channel type | PNP |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.25 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Transistor component materials | SILICON |
| Base Number Matches | 1 |
| 2N3794 | 2N5225 | 2N4951 | 2N4952 | 2N4953 | 2N4954 | 2N3705 | 2N3706 | MPS3704 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | TRANSISTOR 500 mA, 20 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-92VAR, 3 PIN, BIP General Purpose Small Signal | TRANSISTOR,BJT,NPN,25V V(BR)CEO,100MA I(C),TO-92 | TRANSISTOR,BJT,NPN,30V V(BR)CEO,500MA I(C),TO-98 | TRANSISTOR,BJT,NPN,30V V(BR)CEO,500MA I(C),TO-98 | TRANSISTOR,BJT,NPN,30V V(BR)CEO,500MA I(C),TO-98 | TRANSISTOR,BJT,NPN,30V V(BR)CEO,500MA I(C),TO-98 | TRANSISTOR,BJT,NPN,30V V(BR)CEO,800MA I(C),TO-92 | TRANSISTOR,BJT,NPN,20V V(BR)CEO,800MA I(C),TO-92 | TRANSISTOR,BJT,NPN,30V V(BR)CEO,600MA I(C),TO-92 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | compli | compli | unknow | compli | unknown | unknown | unknow |
| Maximum collector current (IC) | 0.5 A | 0.1 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.8 A | 0.8 A | 0.6 A |
| Configuration | Single | Single | Single | Single | Single | Single | Single | Single | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 100 | 30 | 60 | 100 | 200 | 60 | 150 | 600 | 100 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Polarity/channel type | PNP | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.25 W | 0.35 W | 0.36 W | 0.36 W | 0.36 W | 0.36 W | 0.36 W | 0.36 W | 0.625 W |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| Nominal transition frequency (fT) | - | 50 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 250 MHz | 100 MHz | 100 MHz | 100 MHz |