
Single Color LED, Super Pure Green, Diffused Green,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Lumex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | SUPER PURE GREEN |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.025 A |
| JESD-609 code | e3 |
| Lens type | DIFFUSED GREEN |
| Nominal luminous intensity | 50.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 9 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 562 nm |
| shape | ROUND |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 60 deg |
| SSI-LXR5093SPGD | SSL-LX50133SPGD | |
|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Super Pure Green, Diffused Green, | Single Color LED, Super Pure Green, Diffused Green, T-1 3/4, 5mm, |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to |
| Maker | Lumex | Lumex |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant |
| color | SUPER PURE GREEN | SUPER PURE GREEN |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Maximum forward current | 0.025 A | 0.025 A |
| JESD-609 code | e3 | e3 |
| Lens type | DIFFUSED GREEN | DIFFUSED GREEN |
| Nominal luminous intensity | 50.0 mcd | 120.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 9 mm | 13.8 mm |
| method of packing | BULK | BULK |
| peak wavelength | 562 nm | 562 nm |
| shape | ROUND | ROUND |
| surface mount | NO | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) | Tin (Sn) |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 60 deg | 60 deg |