Double Balanced Mixer, 1210MHz Min, 2350MHz Max, 8.5dB Conversion Loss-Max,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Smiths Group |
| Reach Compliance Code | unknown |
| structure | COAXIAL |
| Maximum frequency conversion loss | 8.5 dB |
| Maximum input power (CW) | 17 dBm |
| Maximum operating frequency | 2350 MHz |
| Minimum operating frequency | 1210 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| RF/Microwave Device Types | DOUBLE BALANCED |