
Quadruple Differential Line Receiver 16-PDIP -40 to 85
| Parameter Name | Attribute value |
| Brand Name | Texas Instruments |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Descripti | AM26C32INE4, Line Receiver, RS-422, V.11 Quad 10Mbit/s Differential 5 V 16-Pin PDIP |
| Differential output | NO |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE RECEIVER |
| Interface standards | EIA-422-B; TIA-422-B; EIA-423-B; TIA-423-B; V.10; V.11 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 19.305 mm |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Maximum output low current | 0.006 A |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 27 ns |
| Number of receiver bits | 4 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 15 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.62 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| DS96F173MJ | Rochester Electronics | QUAD LINE RECEIVER, CDIP16, CERDIP-16 |
| DS96F173MJ/883 | Rochester Electronics | QUAD LINE RECEIVER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 |
| 5962F9568901QEC | Renesas(瑞萨电子) | QUAD LINE RECEIVER, CDIP16, ROHS COMPLIANT, SIDE BRAZED, CERAMIC, DIP-16 |
| AM26C32MJB | Texas Instruments(德州仪器) | Quadruple Differential Line Receiver 16-CDIP -55 to 125 |
| 5962-9164001MEX | Texas Instruments(德州仪器) | QUAD LINE RECEIVER, CDIP16, CERDIP-16 |
| SN75ALS173N | Texas Instruments(德州仪器) | Quadruple Differential Line Receiver 16-PDIP 0 to 70 |
| AM26C32CNE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Quadruple Differential Line Receiver 16-PDIP 0 to 70 |
| SN75ALS173NE4 | Texas Instruments(德州仪器) | Quadruple Differential Line Receiver 16-PDIP 0 to 70 |
| 5962R9568901TEC | Renesas(瑞萨电子) | QUAD LINE RECEIVER, CDIP16, SIDE BRAZED, CERAMIC, DIP-16 |
| 5962-9076602VEA | National Semiconductor(TI ) | IC QUAD LINE RECEIVER, CDIP16, CERAMIC, DIP-16, Line Driver or Receiver |
| 5962F9568901VEC | Harris | Line Receiver, 1 Func, 4 Rcvr, CMOS, CDIP16, |
| HS1-26C32RH-Q | Renesas(瑞萨电子) | LINE RECEIVER, CDIP16 |
| 5962F9568901QEX | Renesas(瑞萨电子) | QUAD LINE RECEIVER, CDIP16, SIDE BRAZED, CERAMIC, DIP-16 |