Data Line Filter, 1 Function(s), 50V, 0.1A, EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Delta Electronics |
| package instruction | EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum DC resistance | 0.5 Ω |
| filter type | DATA LINE FILTER |
| high | 1.4 mm |
| length | 2.2 mm |
| Manufacturer's serial number | HCMC0805 |
| Installation type | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output impedance | 370 OHM Ω |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| physical size | L2.2XB1.4XH1.4 (mm)/L0.087XB0.055XH0.055 (inch) |
| Rated current | 0.1 A |
| Rated voltage | 50 V |
| width | 1.4 mm |

| HCMC0805-371MFS | HCMC0805-181MFS | HCMC0805-201MFS | HCMC0805-221MFS | HCMC0805-261MFS | HCMC0805-361MFS | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Data Line Filter, 1 Function(s), 50V, 0.1A, EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN | Data Line Filter, 1 Function(s), 50V, 0.33A, EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN | Data Line Filter, 1 Function(s), 50V, 0.25A, EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN | Data Line Filter, 1 Function(s), 50V, 0.25A, EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN | Data Line Filter, 1 Function(s), 50V, 0.2A, EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN | Data Line Filter, 1 Function(s), 50V, 0.1A, EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN |
| Maker | Delta Electronics | Delta Electronics | Delta Electronics | Delta Electronics | Delta Electronics | Delta Electronics |
| package instruction | EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN | EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN | EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN | EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN | EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN | EIA STD PACKAGE SIZE 0805, 4 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Maximum DC resistance | 0.5 Ω | 0.3 Ω | 0.35 Ω | 0.35 Ω | 0.4 Ω | 0.5 Ω |
| filter type | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER | DATA LINE FILTER |
| high | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm |
| length | 2.2 mm | 2.2 mm | 2.2 mm | 2.2 mm | 2.2 mm | 2.2 mm |
| Manufacturer's serial number | HCMC0805 | HCMC0805 | HCMC0805 | HCMC0805 | HCMC0805 | HCMC0805 |
| Installation type | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Output impedance | 370 OHM Ω | 180 OHM Ω | 200 OHM Ω | 220 OHM Ω | 260 OHM Ω | 360 OHM Ω |
| method of packing | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL |
| physical size | L2.2XB1.4XH1.4 (mm)/L0.087XB0.055XH0.055 (inch) | L2.2XB1.4XH1.4 (mm)/L0.087XB0.055XH0.055 (inch) | L2.2XB1.4XH1.4 (mm)/L0.087XB0.055XH0.055 (inch) | L2.2XB1.4XH1.4 (mm)/L0.087XB0.055XH0.055 (inch) | L2.2XB1.4XH1.4 (mm)/L0.087XB0.055XH0.055 (inch) | L2.2XB1.4XH1.4 (mm)/L0.087XB0.055XH0.055 (inch) |
| Rated current | 0.1 A | 0.33 A | 0.25 A | 0.25 A | 0.2 A | 0.1 A |
| Rated voltage | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| width | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm | 1.4 mm |