LS SERIES, DUAL HIGH LEVEL TRIGGERED D LATCH, COMPLEMENTARY OUTPUT, CDIP16, CERAMIC, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 16 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | LS |
| JESD-30 code | R-CDIP-T16 |
| length | 19.56 mm |
| Logic integrated circuit type | D LATCH |
| Humidity sensitivity level | NOT SPECIFIED |
| Number of digits | 2 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| propagation delay (tpd) | 25 ns |
| Certification status | COMMERCIAL |
| Filter level | MIL-M-38510 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | NOT SPECIFIED |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger type | HIGH LEVEL |
| width | 7.62 mm |
