Toggle Switch, DPDT, On-on-on, Horizontal, 6 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Toggle Actuator, Through Hole-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Knitter-switch |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Actuator angle | 24 deg |
| Executor completed | CHROME |
| Actuator length | 0.413 inch |
| Actuator material | COPPER ALLOY |
| Actuator type | TOGGLE |
| body width | 13.0048 mm |
| body height | 10.2108 mm |
| Body length or diameter | 13.0048 mm |
| Nozzle length | 0.315 inch |
| Casing type | M6X0.75 |
| Contact function | ON-ON-ON |
| Contact resistance | 0.02 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Shell material | STAINLESS STEEL |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | DIALLYL PHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | MTA |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 140 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C |
| PCB hole count | 6 |
| seal | EPOXY |
| Solderability | HAND |
| surface mount | NO |
| Switch action | HORIZONTAL |
| switch function | DPDT |
| Switch type | TOGGLE SWITCH |
| Terminal length | 0.157 inch |
| Terminal material | BRASS |
| Termination type | SOLDER |
| MTA206PAG | MTA206NG | MTA206SAG | MTA206RG | MTA206TG | MTA206TAG | MTA206SG | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Toggle Switch, DPDT, On-on-on, Horizontal, 6 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Toggle Actuator, Through Hole-straight | Toggle Switch, DPDT, On-on, Horizontal, 6 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Toggle Actuator, Through Hole-straight | Toggle Switch, DPDT, (on)-on-(on), Momentary, 6 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Toggle Actuator, Through Hole-straight | Toggle Switch, DPDT, (on)-on, Momentary, 6 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Toggle Actuator, Through Hole-straight | Toggle Switch, DPDT, (on)-off-on, Momentary, 6 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Toggle Actuator, Through Hole-straight | Toggle Switch, DPDT, (on)-on-on, Momentary, 6 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Toggle Actuator, Through Hole-straight | Toggle Switch, DPDT, (on)-off-(on), Momentary, 6 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Toggle Actuator, Through Hole-straight |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Actuator angle | 24 deg | 24 deg | 24 deg | 24 deg | 24 deg | 24 deg | 24 deg |
| Executor completed | CHROME | CHROME | CHROME | CHROME | CHROME | CHROME | CHROME |
| Actuator length | 0.413 inch | 0.413 inch | 0.413 inch | 0.413 inch | 0.413 inch | 0.413 inch | 0.413 inch |
| Actuator material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| Actuator type | TOGGLE | TOGGLE | TOGGLE | TOGGLE | TOGGLE | TOGGLE | TOGGLE |
| body width | 13.0048 mm | 13.0048 mm | 13.0048 mm | 13.0048 mm | 13.0048 mm | 13.0048 mm | 13.0048 mm |
| body height | 10.2108 mm | 10.2108 mm | 10.2108 mm | 10.2108 mm | 10.2108 mm | 10.2108 mm | 10.2108 mm |
| Body length or diameter | 13.0048 mm | 13.0048 mm | 13.0048 mm | 13.0048 mm | 13.0048 mm | 13.0048 mm | 13.0048 mm |
| Nozzle length | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch | 0.315 inch |
| Casing type | M6X0.75 | M6X0.75 | M6X0.75 | M6X0.75 | M6X0.75 | M6X0.75 | M6X0.75 |
| Contact function | ON-ON-ON | ON-ON | (ON)-ON-(ON) | (ON)-ON | (ON)-OFF-ON | (ON)-ON-ON | (ON)-OFF-(ON) |
| Contact resistance | 0.02 mΩ | 0.02 mΩ | 0.02 mΩ | 0.02 mΩ | 0.02 mΩ | 0.02 mΩ | 0.02 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V |
| Shell material | STAINLESS STEEL | STAINLESS STEEL | STAINLESS STEEL | STAINLESS STEEL | STAINLESS STEEL | STAINLESS STEEL | STAINLESS STEEL |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| insulator material | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE | DIALLYL PHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | MTA | MTA | MTA | MTA | MTA | MTA | MTA |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Maximum operating temperature | 140 °C | 140 °C | 140 °C | 140 °C | 140 °C | 140 °C | 140 °C |
| Minimum operating temperature | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C | -45 °C |
| PCB hole count | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| seal | EPOXY | EPOXY | EPOXY | EPOXY | EPOXY | EPOXY | EPOXY |
| Solderability | HAND | HAND | HAND | HAND | HAND | HAND | HAND |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Switch action | HORIZONTAL | HORIZONTAL | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY |
| switch function | DPDT | DPDT | DPDT | DPDT | DPDT | DPDT | DPDT |
| Switch type | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH | TOGGLE SWITCH |
| Terminal length | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch | 0.157 inch |
| Terminal material | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS | BRASS |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Maker | Knitter-switch | - | Knitter-switch | Knitter-switch | Knitter-switch | Knitter-switch | Knitter-switch |