QUAD OP-AMP, 1000uV OFFSET-MAX, 3MHz BAND WIDTH, CQCC20, LCC-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Rochester Electronics |
| Parts packaging code | QLCC |
| package instruction | LCC-20 |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.375 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Maximum input offset voltage | 1000 µV |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 8.89 mm |
| Humidity sensitivity level | NOT SPECIFIED |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 220 |
| Filter level | MIL-STD-883 |
| Maximum seat height | 2.54 mm |
| Nominal slew rate | 1 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |
| total dose | MIL-STD-883 V |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 3000 kHz |
| width | 8.89 mm |
