IC,DECODER/DEMUX,BCD-TO-DECIMAL,L-TTL,DIP,16PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Logic integrated circuit type | DECIMAL DECODER/DRIVER |
| MaximumI(ol) | 0.0036 A |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 5.3 mA |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 140 ns |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |