Bridge Rectifier Diode, 15A, 200V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Allied Electronic & Semiconductor Technology Inc. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| Diode type | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.2 V |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 300 A |
| Number of components | 4 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Maximum output current | 15 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 200 V |
| surface mount | NO |