Sine Output Oscillator, 24MHz Min, 500MHz Max, WELDED, HERMETICALLY SEALED, METAL, DIP-4
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Connor-Winfield |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 25% |
| Manufacturer's serial number | SD04-153 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 500 MHz |
| Minimum operating frequency | 24 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Oscillator type | SINE |
| Output impedance | 50 Ω |
| Output level | 2.0081 V |
| physical size | 24.64mm x 20.19mm x 6.99mm |
| Nominal supply voltage | 12 V |
| surface mount | NO |
| SD04-153-FREQ-OUT1 | SD03-153-FREQ-OUT1 | |
|---|---|---|
| Description | Sine Output Oscillator, 24MHz Min, 500MHz Max, WELDED, HERMETICALLY SEALED, METAL, DIP-4 | Sine Output Oscillator, 24MHz Min, 500MHz Max, WELDED, HERMETICALLY SEALED, METAL, DIP-4 |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO | NO |
| frequency stability | 25% | 25% |
| Manufacturer's serial number | SD04-153 | SD03-153 |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT | THROUGH HOLE MOUNT |
| Maximum operating frequency | 500 MHz | 500 MHz |
| Minimum operating frequency | 24 MHz | 24 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C |
| Oscillator type | SINE | SINE |
| Output impedance | 50 Ω | 50 Ω |
| Output level | 2.0081 V | 0.6363 V |
| physical size | 24.64mm x 20.19mm x 6.99mm | 24.64mm x 20.19mm x 6.99mm |
| Nominal supply voltage | 12 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO |