IC 8-BIT, 1 MHz, MICROPROCESSOR, CDIP40, HERMETIC SEALED, CERAMIC, DIP-40, Microprocessor
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 16 |
| bit size | 8 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 2 MHz |
| External data bus width | 8 |
| Format | FIXED POINT |
| Integrated cache | NO |
| JESD-30 code | R-CDIP-T40 |
| JESD-609 code | e0 |
| low power mode | YES |
| Number of DMA channels | |
| Number of external interrupt devices | 5 |
| Number of serial I/Os | |
| Number of terminals | 40 |
| On-chip data RAM width | |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (number of words) | 0 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| speed | 1 MHz |
| Maximum slew rate | 11 mA |
| Maximum supply voltage | 6 V |
| Minimum supply voltage | 2.4 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR |