ADC, Proprietary Method, 16-Bit, 1 Func, 2 Channel, Parallel, Word Access, Hybrid, CDIP28, DOUBLE WIDTH, SIDE BRAZED, DIP-28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Spectrum Microwave |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C |
| Maximum analog input voltage | 10 V |
| Minimum analog input voltage | -10 V |
| Maximum conversion time | 16.25 µs |
| Converter type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| JESD-30 code | R-CDIP-T28 |
| length | 35.815 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0022% |
| Nominal negative supply voltage | -15 V |
| Number of analog input channels | 2 |
| Number of digits | 16 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output bit code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, WORD |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5,+-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Sampling rate | 0.05 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK |
| Maximum seat height | 4.699 mm |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | HYBRID |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm |

| MN6400S | MN6400K | MN6400J | |
|---|---|---|---|
| Description | ADC, Proprietary Method, 16-Bit, 1 Func, 2 Channel, Parallel, Word Access, Hybrid, CDIP28, DOUBLE WIDTH, SIDE BRAZED, DIP-28 | ADC, Proprietary Method, 16-Bit, 1 Func, 2 Channel, Parallel, Word Access, Hybrid, CDIP28, DOUBLE WIDTH, SIDE BRAZED, DIP-28 | ADC, Proprietary Method, 16-Bit, 1 Func, 2 Channel, Parallel, Word Access, Hybrid, CDIP28, DOUBLE WIDTH, SIDE BRAZED, DIP-28 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave | Spectrum Microwave |
| Parts packaging code | DIP | DIP | DIP |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 |
| Contacts | 28 | 28 | 28 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | 3A001.A.2.C | EAR99 | EAR99 |
| Maximum analog input voltage | 10 V | 10 V | 10 V |
| Minimum analog input voltage | -10 V | -10 V | -10 V |
| Maximum conversion time | 16.25 µs | 16.25 µs | 16.25 µs |
| Converter type | ADC, PROPRIETARY METHOD | ADC, PROPRIETARY METHOD | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| JESD-30 code | R-CDIP-T28 | R-CDIP-T28 | R-CDIP-T28 |
| length | 35.815 mm | 35.815 mm | 35.815 mm |
| Maximum linear error (EL) | 0.0022% | 0.0015% | 0.0022% |
| Nominal negative supply voltage | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of analog input channels | 2 | 2 | 2 |
| Number of digits | 16 | 16 | 16 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 70 °C |
| Output bit code | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY | BINARY, OFFSET BINARY |
| Output format | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD | PARALLEL, WORD |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5,+-15 V | 5,+-15 V | 5,+-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Sampling rate | 0.05 MHz | 0.05 MHz | 0.05 MHz |
| Sample and hold/Track and hold | TRACK | TRACK | TRACK |
| Maximum seat height | 4.699 mm | 4.699 mm | 4.699 mm |
| Nominal supply voltage | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO |
| technology | HYBRID | HYBRID | HYBRID |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |