TRANSISTOR,BJT,NPN,300V V(BR)CEO,8A I(C),TO-220AB
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SEMELAB |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 8 A |
| Configuration | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 5 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 80 W |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Nominal transition frequency (fT) | 4 MHz |
| MJE13006 | MJE13007 | MM4003 | SM2175 | SM2178 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | TRANSISTOR,BJT,NPN,300V V(BR)CEO,8A I(C),TO-220AB | TRANSISTOR,BJT,NPN,400V V(BR)CEO,8A I(C),TO-220AB | TRANSISTOR,BJT,PNP,250V V(BR)CEO,500MA I(C),TO-205AD | TRANSISTOR,BJT,NPN,400V V(BR)CEO,15A I(C),TO-220 | TRANSISTOR,BJT,NPN,200V V(BR)CEO,4A I(C),TO-220 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum collector current (IC) | 8 A | 8 A | 0.5 A | 15 A | 4 A |
| Configuration | Single | Single | Single | Single | Single |
| Minimum DC current gain (hFE) | 5 | 5 | 20 | 200 | 20 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Polarity/channel type | NPN | NPN | PNP | NPN | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 80 W | 80 W | 5 W | 60 W | 30 W |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maker | SEMELAB | SEMELAB | SEMELAB | SEMELAB | - |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 175 °C | - | - |
| Nominal transition frequency (fT) | 4 MHz | 4 MHz | - | 20 MHz | 100 MHz |