
2 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, UUC, DIE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIE |
| package instruction | DIE, |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ALSO OPERATES AT +/-15 AND +/-5 VOLTAGE SUPPLY ALSO |
| Nominal bandwidth | 130000 kHz |
| Commercial integrated circuit types | VIDEO AMPLIFIER |
| JESD-30 code | X-XUUC-N |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of channels | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 36 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| LM6172MDC | LM6172IMX-NOPB | LM6172IN-NOPB | LM6172IM-NOPB | LM6172IM/NOPB | LM6172 | LM6172MDR | LM6172AMWGFQMLV | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 2 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, UUC, DIE | High Speed Operational Amplifiers DUAL HI-SPD LO-PWR LO-DIST VOL FDBK AMP | High Speed Operational Amplifiers Dual High Speed,Low Pwr Amp | High Speed Operational Amplifiers Dual High Speed,Low Pwr Amp | Dual High Speed, Low Power, Low Distortion Voltage Feedback Amplifiers 8-SOIC -40 to 85 | LM6172 Dual High Speed, Low Power, Low Distortion Voltage Feedback Amplifiers | 2 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, UUC, DIE | 2 CHANNEL, VIDEO AMPLIFIER, CDSO16, CERAMIC, SOIC-16 |