Board Connector, 7 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.098 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Lumberg |
| Reach Compliance Code | compliant |
| body width | 0.295 inch |
| subject depth | 0.559 inch |
| body length | 0.874 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN ON NI |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 2000VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | MSF/O |
| Plug contact pitch | 0.098 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 110 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 197u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 5 A |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.13 inch |
| Terminal pitch | 2.4892 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 7 |
| 2.5MSF/O7 | 2.5MSF/O3 | 2.5MSF/O5 | 2.5MSF/O6 | 2.5MSF/O8 | 2.5MSF/O9 | 2.5MSF/O4 | 2.5MSF/O2(MBC) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 7 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.098 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 3 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.098 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 5 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.098 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 6 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.098 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.098 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 9 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.098 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 4 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.098 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle | Board Connector, 2 Contact(s), 1 Row(s), Male, Straight, 0.098 inch Pitch, Solder Terminal, Black Insulator, Receptacle |
| Maker | Lumberg | Lumberg | Lumberg | Lumberg | Lumberg | Lumberg | Lumberg | Lumberg |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| body width | 0.295 inch | 0.295 inch | 0.295 inch | 0.295 inch | 0.295 inch | 0.295 inch | 0.295 inch | 0.295 inch |
| subject depth | 0.559 inch | 0.559 inch | 0.559 inch | 0.559 inch | 0.559 inch | 0.559 inch | 0.559 inch | 0.559 inch |
| body length | 0.874 inch | 0.48 inch | 0.677 inch | 0.776 inch | 0.972 inch | 1.071 inch | 0.579 inch | 0.311 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI | SN ON NI |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY | COPPER ALLOY |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 2000VAC V | 2000VAC V | 2000VAC V | 2000VAC V | 2000VAC V | 2000VAC V | 2000VAC V | 2000VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE | GLASS FILLED POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE |
| Manufacturer's serial number | MSF/O | MSF/O | MSF/O | MSF/O | MSF/O | MSF/O | MSF/O | MSF/O |
| Plug contact pitch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch | 0.098 inch |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD | BOARD |
| Number of connectors | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE | ONE |
| PCB row number | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of rows loaded | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C | 110 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Plating thickness | 197u inch | 197u inch | 197u inch | 197u inch | 197u inch | 197u inch | 197u inch | 197u inch |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A | 5 A |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch | 0.13 inch |
| Terminal pitch | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm | 2.4892 mm |
| Termination type | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER | SOLDER |
| Total number of contacts | 7 | 3 | 5 | 6 | 8 | 9 | 4 | 2 |