Current Transformer, 800:5A, 1% Accuracy Class
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | GE Industrial Solutions |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Accuracy level | 1 |
| Certification | UL; CSA |
| Rated current (Ip:Is) | 800:5 A |
| high | 41.4 mm |
| Insulation voltage | 600 V |
| length | 391.16 mm |
| Manufacturer's serial number | 500 |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| Maximum operating frequency | 0.4 kHz |
| Minimum operating frequency | 0.05 kHz |
| physical size | 391.16mm X 228.6mm X 41.4mm |
| primary type | WOUND PRIMARY |
| Maximum secondary load | 5 VA |
| surface mount | NO |
| Transformer type | CURRENT TRANSFORMER |
| width | 228.6 mm |
| window size | W5.8XH1.63 i |