
Single Color LED, Bright Red, Untinted Nondiffused, 5mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ROHM Semiconductor |
| Reach Compliance Code | compliant |
| color | BRIGHT RED |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.05 A |
| JESD-609 code | e1 |
| Lens type | UNTINTED NONDIFFUSED |
| Nominal luminous intensity | 330 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 9.5 mm |
| method of packing | AMMO PACK |
| peak wavelength | 660 nm |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Terminal pitch | 2.5 mm |
| perspective | 12 deg |