16 Seg Alphanumeric LED Display, Super Red, 50.8mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | BRIGHT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | SUPER RED |
| Configuration | COMPLEX |
| Display height | 50.8 mm |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | 16 SEG ALPHANUMERIC LED DISPLAY |