1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 1.235V, PBCY3
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output voltage | 1.247 V |
| Minimum output voltage | 1.223 V |
| Nominal output voltage | 1.235 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 0.02 mA |
| surface mount | NO |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Fine-tuning/adjustable output | NO |
| LM285Z-1.2RB | LM385BZ-2.5RB | LM385Z-2.5RB | LM285Z-2.5RB | LM385BZ-1.2RB | LM385Z-1.2RB | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 1.235V, PBCY3 | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 2.5V, PBCY3 | 1-OUTPUT TWO TERM VOLTAGE REFERENCE, 2.5V, PBCY3 | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 2.5V, PBCY3 | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 1.235V, PBCY3 | Two Terminal Voltage Reference, 1 Output, 1.235V, PBCY3, |
| Maker | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) | Motorola ( NXP ) |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE | TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C | 70 °C |
| Maximum output voltage | 1.247 V | 2.538 V | 2.575 V | 2.538 V | 1.247 V | 1.26 V |
| Minimum output voltage | 1.223 V | 2.462 V | 2.425 V | 2.462 V | 1.223 V | 1.205 V |
| Nominal output voltage | 1.235 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 1.235 V | 1.235 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum supply current (Isup) | 0.02 mA | 0.03 mA | 0.03 mA | 0.03 mA | 0.02 mA | 0.02 mA |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Temperature level | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Fine-tuning/adjustable output | NO | NO | NO | NO | NO | NO |