
D Subminiature Connector, 37 Contact(s), Female, 0.109 inch Pitch, Crimp Terminal, Hole .112-.124, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | ITT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | EMI/RFI SHIELDED, COMPATIBLE CONTACTS: 980-2000-926; 980-2000-944; 980-2000-923; 980-2000-943; ZD110238-1010, PANEL MOUNTABLE |
| body width | 0.494 inch |
| subject depth | 0.43 inch |
| body length | 2.728 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contactor design | STRIP OR LOOSE |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact completed and terminated | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| contact mode | STAGGERED |
| Contact resistance | 15 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| empty shell | YES |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | GLASS FILLED POLYETHYLENE |
| JESD-609 code | e4 |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.109 inch |
| Match contact row spacing | 0.112 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | HOLE .112-.124 |
| Installation option 2 | NON-THREADED |
| Installation type | CABLE |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| Rated current (signal) | 5 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Shell surface | TIN |
| Shell material | STEEL |
| Housing size | 4/C |
| Termination type | CRIMP |
| Total number of contacts | 37 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Maximum wire diameter | 20 AWG |
| Minimum wire diameter | 28 AWG |
