
TRANSISTOR 5 CHANNEL, VHF BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, LEAD FREE, PLASTIC, SOIC-14, BIP RF Small Signal
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | LOW NOISE |
| Maximum collector current (IC) | 0.05 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 15 V |
| Configuration | COMPLEX |
| highest frequency band | VERY HIGH FREQUENCY BAND |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e3 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of components | 5 |
| Number of terminals | 14 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Polarity/channel type | NPN |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| transistor applications | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 550 MHz |
| LM3046MX/NOPB | LM3046M/NOPB | LM3046MX | |
|---|---|---|---|
| Description | TRANSISTOR 5 CHANNEL, VHF BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, LEAD FREE, PLASTIC, SOIC-14, BIP RF Small Signal | TRANSISTOR 5 CHANNEL, VHF BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, LEAD FREE, PLASTIC, SOIC-14, BIP RF Small Signal | TRANSISTOR 5 CHANNEL, VHF BAND, Si, NPN, RF SMALL SIGNAL TRANSISTOR, PLASTIC, SO-14, BIP RF Small Signal |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | incompatible |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G14 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G14 | PLASTIC, SO-14 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | LOW NOISE | LOW NOISE | LOW NOISE |
| Maximum collector current (IC) | 0.05 A | 0.05 A | 0.05 A |
| Collector-emitter maximum voltage | 15 V | 15 V | 15 V |
| Configuration | COMPLEX | COMPLEX | COMPLEX |
| highest frequency band | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND | VERY HIGH FREQUENCY BAND |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 |
| Number of components | 5 | 5 | 5 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 235 |
| Polarity/channel type | NPN | NPN | NPN |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | 30 |
| transistor applications | AMPLIFIER | AMPLIFIER | AMPLIFIER |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 550 MHz | 550 MHz | 550 MHz |