Switching Controller, Current-mode, 1A, 250kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDSO20, PLASTIC, SOWB-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Linfinity Microelectronics |
| package instruction | PLASTIC, SOWB-20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | CONSTANT OFF TIME |
| Maximum input voltage | 5.25 V |
| Minimum input voltage | 4.5 V |
| Nominal input voltage | 5 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 250 kHz |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| LX1668CDW | LX1668CPWT | LX1668CDWT | LX1668CPW | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Switching Controller, Current-mode, 1A, 250kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDSO20, PLASTIC, SOWB-20 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 250kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDSO20, PLASTIC, TSSOP-20 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 250kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDSO20, PLASTIC, SOWB-20 | Switching Controller, Current-mode, 1A, 250kHz Switching Freq-Max, BICMOS, PDSO20, PLASTIC, TSSOP-20 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Linfinity Microelectronics | Linfinity Microelectronics | Linfinity Microelectronics | Linfinity Microelectronics |
| package instruction | PLASTIC, SOWB-20 | PLASTIC, TSSOP-20 | PLASTIC, SOWB-20 | PLASTIC, TSSOP-20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE |
| Control Technology | CONSTANT OFF TIME | CONSTANT OFF TIME | CONSTANT OFF TIME | CONSTANT OFF TIME |
| Maximum input voltage | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum input voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal input voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Maximum output current | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | TSSOP | SOP | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP20,.4 | TSSOP20,.25 | SOP20,.4 | TSSOP20,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 250 kHz | 250 kHz | 250 kHz | 250 kHz |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.635 mm | 1.27 mm | 0.635 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |