General Purpose Inductor, 18uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1608, CHIP, 1608, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | TDK Corporation |
| package instruction | 1608 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 1608 |
| structure | Magnetic Shielded |
| core material | Ferrite |
| DC Resistance | 1.6 Ω |
| Nominal inductance(L) | 18 µH |
| Inductor Applications | RF INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package height | 0.8 mm |
| Package length | 1.6 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 0.8 mm |
| method of packing | TR |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 20 |
| Maximum rated current | 0.002 A |
| self resonant frequency | 20 MHz |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | TIN SILVER |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 1 MHz |
| Tolerance | 10% |
