
Variable Attenuator, 0MHz Min, 2000MHz Max, 2.1dB Insertion Loss-Max, 4 X 4 MM, ROHS COMPLIANT, DG983-1, 20 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Mini-Circuits |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | CMOS COMPATIBLE |
| Nominal attenuation | 31 dB |
| Characteristic impedance | 75 Ω |
| structure | COMPONENT |
| Maximum input power (CW) | 23.98 dBm |
| Maximum insertion loss | 2.1 dB |
| JESD-609 code | e3 |
| Maximum operating frequency | 2000 MHz |
| Minimum operating frequency | |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| RF/Microwave Device Types | VARIABLE ATTENUATOR |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Maximum voltage standing wave ratio | 2 |
| DAT-3175-SNPR+ | 2KDAT-3175-SNT | 2KDAT-3175-SNT+ | DAT-3175-SNE+ | 1KDAT-3175-SNK+ | 1KDAT-3175-SNK | DAT-3175-SN+K | DAT-3175-SNK | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Variable Attenuator, 0MHz Min, 2000MHz Max, 2.1dB Insertion Loss-Max, 4 X 4 MM, ROHS COMPLIANT, DG983-1, 20 PIN | Variable Attenuator, 0MHz Min, 2000MHz Max, 2.1dB Insertion Loss-Max, 4 X 4 MM, DG983-1, 20 PIN | Variable Attenuator, 0MHz Min, 2000MHz Max, 2.1dB Insertion Loss-Max, 4 X 4 MM, ROHS COMPLIANT, DG983-1, 20 PIN | Variable Attenuator, 0MHz Min, 2000MHz Max, 2.1dB Insertion Loss-Max, 4 X 4 MM, ROHS COMPLIANT, DG983-1, 20 PIN | Variable Attenuator, 0MHz Min, 2000MHz Max, 2.1dB Insertion Loss-Max, 4 X 4 MM, ROHS COMPLIANT, DG983-1, 20 PIN | Variable Attenuator, 0MHz Min, 2000MHz Max, 2.1dB Insertion Loss-Max, 4 X 4 MM, DG983-1, 20 PIN | RF/Microwave Attenuator, CMOS | RF/Microwave Attenuator, CMOS |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Is it Rohs certified? | conform to | - | conform to | conform to | conform to | - | conform to | incompatible |
| Other features | CMOS COMPATIBLE | CMOS COMPATIBLE | CMOS COMPATIBLE | CMOS COMPATIBLE | CMOS COMPATIBLE | CMOS COMPATIBLE | - | - |
| Nominal attenuation | 31 dB | 31 dB | 31 dB | 31 dB | 31 dB | 31 dB | - | - |
| Characteristic impedance | 75 Ω | 75 Ω | 75 Ω | 75 Ω | 75 Ω | 75 Ω | - | - |
| structure | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | COMPONENT | - | - |
| Maximum input power (CW) | 23.98 dBm | 23.98 dBm | 23.98 dBm | 23.98 dBm | 23.98 dBm | 23.98 dBm | - | - |
| Maximum insertion loss | 2.1 dB | 2.1 dB | 2.1 dB | 2.1 dB | 2.1 dB | 2.1 dB | - | - |
| JESD-609 code | e3 | e0 | - | e3 | - | e0 | e3 | - |
| Maximum operating frequency | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | 2000 MHz | - | - |
| RF/Microwave Device Types | VARIABLE ATTENUATOR | VARIABLE ATTENUATOR | VARIABLE ATTENUATOR | VARIABLE ATTENUATOR | VARIABLE ATTENUATOR | VARIABLE ATTENUATOR | - | - |
| Terminal surface | Tin (Sn) | TIN LEAD | - | Tin (Sn) | - | TIN LEAD | Tin (Sn) | - |
| Maximum voltage standing wave ratio | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | - | - |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |