Adjustable Positive LDO Regulator, 1.3V Min, 5.7V Max, 1.2V Dropout, BIPolar, PDSO4, TO-261AA, SOT-223, 4 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SEMTECH |
| Parts packaging code | TO-261AA |
| package instruction | SOP, SOT-223 |
| Contacts | 4 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Adjustability | ADJUSTABLE |
| Maximum drop-back voltage 1 | 1.2 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 1.1 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 6.5 mm |
| Maximum grid regulation rate (%/V) | 0.046 |
| Maximum load regulation (%) | 0.4% |
| Number of functions | 1 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 4 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C |
| Working temperature TJ-Min | |
| Maximum output current 1 | 0.8 A |
| Maximum output voltage 1 | 5.7 V |
| Minimum output voltage 1 | 1.3 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOT-223 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Regulator type | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 1.8 mm |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.3 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 3.5 mm |

41)1./5/, +&.14&) /045& *7 5**41 &+*-./0&
3# ./5
3#
3# ./5
3# .0<.,&)
3#
3#
3#
3#
3#
3#
&.1/, >4/01*/
3#
3#
! " #$
| EZ1117CST.TR | EZ1117ACM-2.5.TR | EZ1117ACST-3.3.TR | EZ1117CM-3.3.TR | EZ1117ACM-2.85.TR | EZ1117CST-2.85.TR | EZ1117CST-3.3.TR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Adjustable Positive LDO Regulator, 1.3V Min, 5.7V Max, 1.2V Dropout, BIPolar, PDSO4, TO-261AA, SOT-223, 4 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 1.3V Dropout, BIPolar, PSSO3, TO-263, 3 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 3.3V, 1.3V Dropout, BIPolar, PDSO4, TO-261AA, SOT-223, 4 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 3.3V, 1.2V Dropout, BIPolar, PSSO3, TO-263, 3 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 2.85V, 1.3V Dropout, BIPolar, PSSO3, TO-263, 3 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 2.85V, 1.2V Dropout, BIPolar, PDSO4, TO-261AA, SOT-223, 4 PIN | Fixed Positive LDO Regulator, 3.3V, 1.2V Dropout, BIPolar, PDSO4, TO-261AA, SOT-223, 4 PIN |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | SEMTECH | SEMTECH | SEMTECH | SEMTECH | SEMTECH | SEMTECH | SEMTECH |
| Parts packaging code | TO-261AA | D2PAK | TO-261AA | D2PAK | D2PAK | TO-261AA | TO-261AA |
| package instruction | SOP, SOT-223 | TO-263, SMSIP3H,.55TB | SOP, SOT-223 | TO-263, SMSIP3H,.55TB | TO-263, 3 PIN | SOP, SOT-223 | SOP, SOT-223 |
| Contacts | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Adjustability | ADJUSTABLE | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED | FIXED |
| Maximum drop-back voltage 1 | 1.2 V | 1.3 V | 1.3 V | 1.2 V | 1.3 V | 1.2 V | 1.2 V |
| Nominal dropback voltage 1 | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V | 1.1 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G4 | R-PSSO-G3 | R-PDSO-G4 | R-PSSO-G3 | R-PSSO-G3 | R-PDSO-G4 | R-PDSO-G4 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| length | 6.5 mm | 10.16 mm | 6.5 mm | 10.16 mm | 10.16 mm | 6.5 mm | 6.5 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Output times | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 4 | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 4 |
| Working temperatureTJ-Max | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Maximum output current 1 | 0.8 A | 1 A | 1 A | 0.8 A | 1 A | 0.8 A | 0.8 A |
| Maximum output voltage 1 | 5.7 V | 2.55 V | 3.366 V | 3.366 V | 2.907 V | 2.907 V | 3.366 V |
| Minimum output voltage 1 | 1.3 V | 2.45 V | 3.234 V | 3.234 V | 2.793 V | 2.793 V | 3.234 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | TO-263 | SOP | TO-263 | TO-263 | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOT-223 | SMSIP3H,.55TB | SOT-223 | SMSIP3H,.55TB | SMSIP3H,.55TB | SOT-223 | SOT-223 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Regulator type | ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR | FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR |
| Maximum seat height | 1.8 mm | 5.08 mm | 1.8 mm | 5.08 mm | 5.08 mm | 1.8 mm | 1.8 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.3 mm | 2.54 mm | 2.3 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.3 mm | 2.3 mm |
| Terminal location | DUAL | SINGLE | DUAL | SINGLE | SINGLE | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 3.5 mm | 8.965 mm | 3.5 mm | 8.965 mm | 8.965 mm | 3.5 mm | 3.5 mm |
| Maximum absolute input voltage | - | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V |
| Maximum input voltage | - | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V | 7 V |
| Minimum input voltage | - | 3.9 V | 4.75 V | 4.75 V | 4.25 V | 4.25 V | 4.75 V |
| Maximum grid adjustment rate | - | 0.005% | 0.0066% | 0.0066% | 0.0057% | 0.0057% | 0.0066% |
| Maximum load regulation | - | 0.01% | 0.0132% | 0.0132% | 0.0114% | 0.0114% | 0.0132% |
| Nominal output voltage 1 | - | 2.5 V | 3.3 V | 3.3 V | 2.85 V | 2.85 V | 3.3 V |
| Maximum voltage tolerance | - | 2% | 2% | 2% | 2% | 2% | 2% |