RISC Microprocessor, 32-Bit, 18MHz, CMOS, CPGA132
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | LSC/CSI |
| package instruction | PGA, PGA132,11X21MOD |
| Reach Compliance Code | unknown |
| bit size | 32 |
| JESD-30 code | R-XPGA-P132 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 132 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | PGA |
| Encapsulate equivalent code | PGA132,11X21MOD |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | GRID ARRAY |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| speed | 18 MHz |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | PERPENDICULAR |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR, RISC |
| WE-CPU-32100-18N | WE-CPU-32100-10N | WE-CPU-32100-10R | WE-CPU-32100-14R | WE-CPU-32100-18R | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | RISC Microprocessor, 32-Bit, 18MHz, CMOS, CPGA132 | RISC Microprocessor, 32-Bit, 10MHz, CMOS, CPGA132 | RISC Microprocessor, 32-Bit, 10MHz, CMOS, CPGA125 | RISC Microprocessor, 32-Bit, 14MHz, CMOS, CPGA125 | RISC Microprocessor, 32-Bit, 18MHz, CMOS, CPGA125 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | LSC/CSI | LSC/CSI | LSC/CSI | LSC/CSI | LSC/CSI |
| package instruction | PGA, PGA132,11X21MOD | PGA, PGA132,11X21MOD | PGA, PGA125,13X13 | PGA, PGA125,13X13 | PGA, PGA125,13X13 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| bit size | 32 | 32 | 32 | 32 | 32 |
| JESD-30 code | R-XPGA-P132 | R-XPGA-P132 | S-XPGA-P125 | S-XPGA-P125 | S-XPGA-P125 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 132 | 132 | 125 | 125 | 125 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | PGA | PGA | PGA | PGA | PGA |
| Encapsulate equivalent code | PGA132,11X21MOD | PGA132,11X21MOD | PGA125,13X13 | PGA125,13X13 | PGA125,13X13 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY | GRID ARRAY |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| speed | 18 MHz | 10 MHz | 10 MHz | 14 MHz | 18 MHz |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR | PERPENDICULAR |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | MICROPROCESSOR, RISC | MICROPROCESSOR, RISC | MICROPROCESSOR, RISC | MICROPROCESSOR, RISC | MICROPROCESSOR, RISC |