Silicon Controlled Rectifier, 0.28A I(T)RMS, 180mA I(T), 200V V(DRM), 200V V(RRM), 1 Element, TO-18, TO-18, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | CYLINDRICAL, O-MBCY-W3 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum DC gate trigger current | 0.2 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 1 V |
| Maximum holding current | 2 mA |
| JEDEC-95 code | TO-18 |
| JESD-30 code | O-MBCY-W3 |
| Maximum leakage current | 0.1 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 2 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum on-state current | 180 A |
| Maximum operating temperature | 155 °C |
| Minimum operating temperature | -60 °C |
| Package body material | METAL |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Maximum rms on-state current | 0.28 A |
| Off-state repetitive peak voltage | 200 V |
| Repeated peak reverse voltage | 200 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | WIRE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Trigger device type | SCR |
| Base Number Matches | 1 |