
RS-485 Interface IC Differential Bus Transceiver
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, DIP-8 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | 3-STATE DRIVER AND RECEIVER OUTPUTS |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 1 |
| High level input current maximum value | 0.00002 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422-B; TIA-422-B; EIA-485-A; TIA-485-A; V.11; X.27 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 |
| JESD-609 code | e4 |
| length | 9.81 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Minimum output swing | 1.5 V |
| Maximum output low current | 0.016 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 35 ns |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum slew rate | 55 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 22 ns |
| width | 7.62 mm |
| SN65176BPE4 | SN65176BDE4 | |
|---|---|---|
| Description | RS-485 Interface IC Differential Bus Transceiver | RS-485 Interface IC Differential Bus Transceiver |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DIP | SOIC |
| package instruction | ROHS COMPLIANT, PLASTIC, DIP-8 | GREEN, PLASTIC, SOIC-8 |
| Contacts | 8 | 8 |
| Reach Compliance Code | compli | compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 |
| Other features | 3-STATE DRIVER AND RECEIVER OUTPUTS | 3-STATE DRIVER AND RECEIVER OUTPUTS |
| Differential output | YES | YES |
| Number of drives | 1 | 1 |
| High level input current maximum value | 0.00002 A | 0.00002 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422-B; TIA-422-B; EIA-485-A; TIA-485-A; V.11; X.27 | EIA-422-B; TIA-422-B; EIA-485-A; TIA-485-A; V.11; X.27 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T8 | R-PDSO-G8 |
| JESD-609 code | e4 | e4 |
| length | 9.81 mm | 4.9 mm |
| Number of functions | 1 | 1 |
| Number of terminals | 8 | 8 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C |
| Minimum output swing | 1.5 V | 1.5 V |
| Maximum output low current | 0.016 A | 0.008 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | 260 |
| power supply | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 35 ns | 35 ns |
| Number of receiver bits | 1 | 1 |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 1.75 mm |
| Maximum slew rate | 55 mA | 55 mA |
| Maximum supply voltage | 5.25 V | 5.25 V |
| Minimum supply voltage | 4.75 V | 4.75 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| maximum transmission delay | 22 ns | 22 ns |
| width | 7.62 mm | 3.9 mm |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| DS16F95J/883 | Texas Instruments(德州仪器) | EIA-485/EIA-422A Differential Bus Transceivers 8-CDIP -55 to 125 |
| DS16F95J | Rochester Electronics | LINE TRANSCEIVER, CDIP8, CERAMIC, DIP-8 |
| DS3696N/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | IC LINE TRANSCEIVER, PDIP8, Line Driver or Receiver |
| SNJ95176BJG | Texas Instruments(德州仪器) | Differential Bus Transreceiver 8-CDIP -55 to 125 |
| SP1485EEP | SIPEX | Enhanced Low Power Half-Duplex RS-485 Transceivers |
| SP1485ECP-L | SIPEX | Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, BICMOS, PDIP8, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 |
| DS16F95J-QMLV | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, CDIP8, CERDIP-8 |
| DS16F95JFQML | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, CDIP8, CERDIP-8 |
| DS16F95J/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, CDIP8, CERDIP-8 |
| DS3695N | Texas Instruments(德州仪器) | RS-422/RS-485 Interface IC A 926-DS3695N/NOPB |
| DS3695N/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Multipoint RS-485/RS-422 Transceivers 8-PDIP 0 to 70 |
| DS3696TN | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, PDIP8, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-8 |
| SP1485EEP-L | Exar | Line Transceiver, 1 Func, 1 Driver, 1 Rcvr, BICMOS, PDIP8, LEAD FREE, PLASTIC, DIP-8 |
| 5962-8961501VPA | Texas Instruments(德州仪器) | LINE TRANSCEIVER, CDIP8, CERDIP-8 |
| DS75176BTN/NOPB | Texas Instruments(德州仪器) | Multipoint RS-485/RS-422 Transceivers 8-PDIP -40 to 85 |