IC 2 CHANNEL(S), 1M bps, SERIAL COMM CONTROLLER, CDIP40, CERAMIC, DIP-40, Serial IO/Communication Controller
| Parameter Name | Attribute value |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 40 |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Address bus width | 4 |
| boundary scan | NO |
| maximum clock frequency | 4 MHz |
| letter of agreement | ASYNC, BIT; SYNC, BYTE |
| Data encoding/decoding methods | NRZ |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps |
| External data bus width | 8 |
| JESD-30 code | R-GDIP-T40 |
| low power mode | NO |
| Number of DMA channels | |
| Number of I/O lines | 15 |
| Number of serial I/Os | 2 |
| Number of terminals | 40 |
| On-chip data RAM width | |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (number of words) | 0 |
| Maximum seat height | 5.715 mm |
| Maximum slew rate | 175 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | MOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 15.24 mm |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Base Number Matches | 1 |
| 2681/BQA | 2681/BUA | 2681/BXA | 2681/BYA | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC 2 CHANNEL(S), 1M bps, SERIAL COMM CONTROLLER, CDIP40, CERAMIC, DIP-40, Serial IO/Communication Controller | IC 2 CHANNEL(S), 1M bps, SERIAL COMM CONTROLLER, CQCC44, CERAMIC, LLCC-44, Serial IO/Communication Controller | IC 2 CHANNEL(S), 1M bps, SERIAL COMM CONTROLLER, CDIP28, CERAMIC, DIP-28, Serial IO/Communication Controller | IC 2 CHANNEL(S), 1M bps, SERIAL COMM CONTROLLER, DFP52, FP-52, Serial IO/Communication Controller |
| Parts packaging code | DIP | LCC | DIP | DFP |
| package instruction | DIP, | QCCN, | DIP, | DFP, |
| Contacts | 40 | 44 | 28 | 52 |
| Reach Compliance Code | unknow | unknow | unknow | unknow |
| Address bus width | 4 | 4 | 4 | 4 |
| boundary scan | NO | NO | NO | NO |
| maximum clock frequency | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz | 4 MHz |
| letter of agreement | ASYNC, BIT; SYNC, BYTE | ASYNC, BIT; SYNC, BYTE | ASYNC, BIT; SYNC, BYTE | ASYNC, BIT; SYNC, BYTE |
| Data encoding/decoding methods | NRZ | NRZ | NRZ | NRZ |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps | 0.125 MBps | 0.125 MBps | 0.125 MBps |
| External data bus width | 8 | 8 | 8 | 8 |
| JESD-30 code | R-GDIP-T40 | S-CQCC-N44 | R-GDIP-T28 | R-XDFP-F52 |
| low power mode | NO | NO | NO | NO |
| Number of I/O lines | 15 | 15 | 3 | 15 |
| Number of serial I/Os | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 40 | 44 | 28 | 52 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DIP | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | IN-LINE | FLATPACK |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum slew rate | 175 mA | 175 mA | 175 mA | 175 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | NO | YES |
| technology | MOS | MOS | MOS | MOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | THROUGH-HOLE | FLAT |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum seat height | 5.715 mm | 3.048 mm | 5.8928 mm | - |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | - |
| width | 15.24 mm | 16.5354 mm | 15.24 mm | - |