LINE TRANSCEIVER, CDFP10, CEREMIC, DFP-10
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DFP, FL10,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Differential output | YES |
| Number of drives | 1 |
| High level input current maximum value | 0.00002 A |
| Input properties | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-422-A; EIA-485; SCSI-1 |
| JESD-30 code | R-GDFP-F10 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 10 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Minimum output swing | 1.5 V |
| Maximum output low current | 0.016 A |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Encapsulate equivalent code | FL10,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum receive delay | 38 ns |
| Number of receiver bits | 1 |
| Filter level | MIL-PRF-38535 Class Q |
| Maximum seat height | 2.032 mm |
| Maximum slew rate | 28 mA |
| Maximum supply voltage | 5.5 V |
| Minimum supply voltage | 4.5 V |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| total dose | 300k Rad(Si) V |
| maximum transmission delay | 25 ns |
| width | 6.1 mm |