Single Color LED, High Efficiency Red, Diffused, 3.35mm, L-022, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | BRIGHT |
| package instruction | L-022, 2 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | HIGH EFFICIENCY RED |
| color@wavelength | Orange-Red |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Maximum forward voltage | 2.6 V |
| Lens type | DIFFUSED |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 6 mm |
| peak wavelength | 635 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3.35 mm |
| perspective | 30 deg |
