Standard SRAM, 32KX8, 85ns, CMOS, PDSO28
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SONY |
| package instruction | TSSOP, TSSOP28,.53,22 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 85 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 code | e0 |
| memory density | 262144 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 28 |
| word count | 32768 words |
| character code | 32000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| organize | 32KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP28,.53,22 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| reverse pinout | YES |
| Maximum standby current | 0.00002 A |
| Minimum standby current | 2 V |
| Maximum slew rate | 0.06 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.55 mm |
| Terminal location | DUAL |
| CXK58257AYM-85LX | CXK58257ATM-12LX | CXK58257ATM-70LX | CXK58257ATM-85LX | CXK58257AYM-10LX | CXK58257AYM-12LX | CXK58257ATM-10LX | CXK58257AYM-70LX | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Standard SRAM, 32KX8, 85ns, CMOS, PDSO28 | Standard SRAM, 32KX8, 120ns, CMOS, PDSO28 | Standard SRAM, 32KX8, 70ns, CMOS, PDSO28 | Standard SRAM, 32KX8, 85ns, CMOS, PDSO28 | Standard SRAM, 32KX8, 100ns, CMOS, PDSO28 | Standard SRAM, 32KX8, 120ns, CMOS, PDSO28 | Application Specific SRAM, 32KX8, 100ns, CMOS, PDSO28 | Standard SRAM, 32KX8, 70ns, CMOS, PDSO28 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | TSSOP, TSSOP28,.53,22 | TSSOP, TSSOP28,.53,22 | TSSOP, TSSOP28,.53,22 | TSSOP, TSSOP28,.53,22 | TSSOP, TSSOP28,.53,22 | TSSOP, TSSOP28,.53,22 | TSSOP, TSSOP28,.53,22 | TSSOP, TSSOP28,.53,22 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Maximum access time | 85 ns | 120 ns | 70 ns | 85 ns | 100 ns | 120 ns | 100 ns | 70 ns |
| I/O type | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON | COMMON |
| JESD-30 code | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 | R-PDSO-G28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| memory density | 262144 bit | 262144 bit | 262144 bit | 262144 bit | 262144 bit | 262144 bit | 262144 bit | 262144 bit |
| Memory IC Type | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | STANDARD SRAM | APPLICATION SPECIFIC SRAM | STANDARD SRAM |
| memory width | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 | 28 |
| word count | 32768 words | 32768 words | 32768 words | 32768 words | 32768 words | 32768 words | 32768 words | 32768 words |
| character code | 32000 | 32000 | 32000 | 32000 | 32000 | 32000 | 32000 | 32000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| organize | 32KX8 | 32KX8 | 32KX8 | 32KX8 | 32KX8 | 32KX8 | 32KX8 | 32KX8 |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSSOP28,.53,22 | TSSOP28,.53,22 | TSSOP28,.53,22 | TSSOP28,.53,22 | TSSOP28,.53,22 | TSSOP28,.53,22 | TSSOP28,.53,22 | TSSOP28,.53,22 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Parallel/Serial | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL | PARALLEL |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A | 0.00002 A |
| Minimum standby current | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Maximum slew rate | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA | 0.06 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER | OTHER |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.55 mm | 0.55 mm | 0.55 mm | 0.55 mm | 0.55 mm | 0.55 mm | 0.55 mm | 0.55 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - |