Fast Page DRAM, 1MX1, 100ns, CMOS, PDIP18, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-18
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | OKI |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | DIP, |
| Contacts | 18 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE |
| Maximum access time | 100 ns |
| Other features | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH |
| JESD-30 code | R-PDIP-T18 |
| length | 22.6 mm |
| memory density | 1048576 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM |
| memory width | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 1 |
| Number of terminals | 18 |
| word count | 1048576 words |
| character code | 1000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 1MX1 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| refresh cycle | 512 |
| Maximum seat height | 4.7 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| MSM511000A-10RS | MSM511000A-80ZS | MSM511000A-80RS | MSM511000A-10ZS | MSM511000A-10JS | MSM511000A-70JS | MSM511000A-70RS | MSM511000A-70ZS | MSM511000A-80JS | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Fast Page DRAM, 1MX1, 100ns, CMOS, PDIP18, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-18 | Fast Page DRAM, 1MX1, 80ns, CMOS, PZIP19, 0.400 INCH, PLASTIC, ZIP-20/19 | Fast Page DRAM, 1MX1, 80ns, CMOS, PDIP18, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-18 | Fast Page DRAM, 1MX1, 100ns, CMOS, PZIP19, 0.400 INCH, PLASTIC, ZIP-20/19 | Fast Page DRAM, 1MX1, 100ns, CMOS, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOJ-26/20 | Fast Page DRAM, 1MX1, 70ns, CMOS, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOJ-26/20 | Fast Page DRAM, 1MX1, 70ns, CMOS, PDIP18, 0.300 INCH, PLASTIC, DIP-18 | Fast Page DRAM, 1MX1, 70ns, CMOS, PZIP19, 0.400 INCH, PLASTIC, ZIP-20/19 | Fast Page DRAM, 1MX1, 80ns, CMOS, PDSO20, 0.300 INCH, PLASTIC, SOJ-26/20 |
| Maker | OKI | OKI | OKI | OKI | OKI | OKI | OKI | OKI | OKI |
| Parts packaging code | DIP | ZIP | DIP | ZIP | SOJ | SOJ | DIP | ZIP | SOJ |
| package instruction | DIP, | ZIP, | DIP, | ZIP, | SOJ, | SOJ, | DIP, | ZIP, | SOJ, |
| Contacts | 18 | 20 | 18 | 20 | 20 | 20 | 18 | 20 | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| access mode | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE | FAST PAGE |
| Maximum access time | 100 ns | 80 ns | 80 ns | 100 ns | 100 ns | 70 ns | 70 ns | 70 ns | 80 ns |
| Other features | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH | RAS ONLY; CAS BEFORE RAS; HIDDEN REFRESH |
| JESD-30 code | R-PDIP-T18 | R-PZIP-T19 | R-PDIP-T18 | R-PZIP-T19 | R-PDSO-J20 | R-PDSO-J20 | R-PDIP-T18 | R-PZIP-T19 | R-PDSO-J20 |
| length | 22.6 mm | 25.5 mm | 22.6 mm | 25.5 mm | 17.15 mm | 17.15 mm | 22.6 mm | 25.5 mm | 17.15 mm |
| memory density | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit | 1048576 bit |
| Memory IC Type | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM | FAST PAGE DRAM |
| memory width | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 18 | 19 | 18 | 19 | 20 | 20 | 18 | 19 | 20 |
| word count | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words | 1048576 words |
| character code | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 | 1000000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| organize | 1MX1 | 1MX1 | 1MX1 | 1MX1 | 1MX1 | 1MX1 | 1MX1 | 1MX1 | 1MX1 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | ZIP | DIP | ZIP | SOJ | SOJ | DIP | ZIP | SOJ |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| refresh cycle | 512 | 512 | 512 | 512 | 512 | 512 | 512 | 512 | 512 |
| Maximum seat height | 4.7 mm | 10.16 mm | 4.7 mm | 10.16 mm | 3.65 mm | 3.65 mm | 4.7 mm | 10.16 mm | 3.65 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | YES | YES | NO | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND | J BEND | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | J BEND |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | ZIG-ZAG | DUAL | ZIG-ZAG | DUAL | DUAL | DUAL | ZIG-ZAG | DUAL |
| width | 7.62 mm | 2.8 mm | 7.62 mm | 2.8 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.62 mm | 2.8 mm | 7.62 mm |